Ndërlidhjet

Britania dhe Rusia përballen edhe në futboll


Ilustrim (©Shutterstock)

Klubi londinez i futbollit Arsenal do të përballet me CSKA Moskën në çerekfinalen e Ligës Evropiane.

Ndeshja zhvillohet sonte në stadiumin Highbury të Londrës, ndërsa loja kthyese do të mbahet javën e ardhshme në Moskë.

Përballja në futboll vjen në kohën e tensioneve të larta diplomatike midis Britanisë dhe Rusisë, pas helmimit të një ish-spiuni rus në Sallsbëri të Anglisë.

Londra ka thënë se është gati e sigurt se Moska qëndron prapa sulmit të 4 marsit me agjent nervor kundër Sergei Skripalit dhe vajzës së tij, Yulia.

Autoritetet ruse i kanë hedhur poshtë akuzat.

Dy vendet i kanë pezulluar kontaktet në nivel të lartë, ndërsa dhjetëra shtete i janë bashkuar Britanisë në dëbimin e mbi 150 diplomatëve rusë, si hakmarrje për helmimet.

Rusia po ashtu ka dëbuar diplomatë perëndimorë.

Lexoni edhe këtë:

Rusia dërgon rastin Skripal në KS të OKB-së

XS
SM
MD
LG