Ndërlidhjet

Sulmi mbi Skripalët tregon se sa "e pamatur është Rusia"


Sallsbëri, Angli

Helmimi me agjent nervor i ish-agjentit rus, Sergei Skripal, dhe vajzës së tij, Yulia, në Sallsbëri të Anglisë tregon se sa "e pamatur mund të jetë Rusia", tha shefi i agjencisë britanike të inteligjencës GCHQ, Jeremy Fleming.

Sulmi i 4 marsit, për të cilin Londra e fajëson Rusinë, ka çuar në krizën më serioze diplomatike midis Moskës dhe Perëndimit që nga koha e Luftës së Ftohtë.

Rusia e ka mohuar çdo përfshirje.

Fleming tha se helmimi i Skripalëve ka qenë "tronditës" dhe ka treguar se Moska "nuk luan me rregulla të njëjta".

Ai e akuzoi Rusinë për kalimin e kufirit midis aktivitetit shtetëror dhe kriminal.

"E keni dëgjuar të jetë thënë dhe unë po e përsëris: sulmi mbi Sergei dhe Yulia Skripalin në Sallsbëri ka paraqitur herën e parë të përdorimit të agjentit nervor në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore", tha Fleming, duke folur në një konferencë kibernetike në qytetin verior të Mançesterit.

Lexoni edhe këtë:

Rasti Skripal: Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike konfirmon gjetjet e Britanisë

XS
SM
MD
LG