Ndërlidhjet

Sulmet e talibanëve kanë vrarë 14 ushtarë dhe policë afganë


Personeli i sigurisë afgane, ilustrim.

Dy sulme të talibanëve në provincën perëndimore të Afganistanit, Badghis kanë lënë të vdekur të paktën 14 trupa ushtarakë dhe zyrtarë policorë, kanë thënë zyrtarët afganë.

Zëvendës-shefi policer, Ghulam Sarwar Haidari ka thënë se një numër i kryengritësve ka sulmuar trupat e ushtrisë afgane në distriktin Ab Kamari, duke lënë të vdekur nëntë ushtarë në sulmin e 23 prillit.

Në po të njëtjën kohë, një tjetër sulm i kryengritësve në distriktin Qadis ka lënë të vdekur pesë zyrtarë policorë, ka thënw Haidari.

Ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Haidari ka fajësuar talibanët për sulmet kundër forcave qeveritare në provincën Badghis.

Më 22 prill një sulm i grupit militant, Shteti Islamik ka lënë të vdekur 57 persona në kryeqytetin afgan, Kabul.

XS
SM
MD
LG