Ndërlidhjet

Sulm me thikë në Paris


Policia franceze (Foto nga arkivi)

Autoritetet franceze thanë se një sulmues me thikë vrau një person dhe plagosi katër të tjerë, para se të vritej nga policia.

Policia e Parisit tha se sulmi u krye te shtunën mbrëma. Sipas saj, një person i armatosur me thikë shënjestroi pesë persona, duke vrarë një, plagosur rëndë dy të tjerë dhe dy të tjerë lehtë.

Ministri i Brendshëm, Gerard Collomb tha se sulmuesi është “neutralizuar” nga policia.

Identiteti i sulmuesit dhe as motivet e mundshme të tij mbeten të paqarta.

Parisi ishte në gjendje të lartë gatishmërie vitet e fundit pas një serie sulmesh të ekstremistëve islamik.

*Ky lajm fillimisht u publikua në VOA

XS
SM
MD
LG