Ndërlidhjet

Haradinaj dhe ministri i Financave me mospajtime rreth rritjes së pagave


Ilustrim

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për rritjen e pagave të kabinetit qeveritar së voni u sfidua edhe nga ministri i Financave, Bedri Hamza.

Kryeministri Ramush Haradinaj e cilësoi të pakuptimtë qëndrimin e ministrit Hamza, i cili refuzon ta pranojë pagën me rritje.

“Nëse dëshiron ministri i Financave, Bedri Hamza, të jetë burri më i mirë i Qeverisë dhe Kosovës, le të ndihmojë të përshpejtohet ligji për nivelizimin e pagave, por qasja e tij nganjëherë është e pakuptimtë”, tha Haradinaj.

Ai theksoi se vendimi për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar do të jetë i përkohshëm, deri në miratimin e ligjit për nivelizimin e pagave.

Kjo deklaratë e kryeministrit Haradinaj vjen një ditë pasi shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, Nataliya Apostolova, ka kërkuar që vendimi për rritjen e pagave të tërhiqet dhe të pritet miratimi i ligjit të ri për pagat.

“Vlerësimi i BE-së për rritjen e pagave është një vlerësim me rëndësi. Ne kemi dialog të hapur me BE-në; megjithatë, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, ky vendim tani është i pashmangshëm. Është një vendim që do të jetë përkohësisht, pasi pastaj do të pasojë ligji për nivelizimin e pagave, i cili do t'i inkorporojë të gjithë ata që paguhen nga buxheti i shtetit”, tha Haradinaj, gjatë një konference me gazetarë pas mbledhjes së Qeverisë.

Ai tha se me ligjin për pagat synohet të përfitojnë edhe policia, mjekët, arsimtarët dhe administrata.

XS
SM
MD
LG