Ndërlidhjet

Delawie: Injoroni lajmet e rreme


Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie ka përgënjeshtruar lajmet se ai ka thënë se çështja e ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve me Serbinë, janë pjesë e bisedimeve politike në Bruksel.

Ambasadori Delawie kishte dhënë një intervistë ku kishte folur për arritjen e një konsensusi, në mënyrë që Kosova të arrijë qëllimet e saj në dialogun me Serbinë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Deklaratat e amabsadorit Delawie ishin interpretuar në mënyra të ndryshme nga mediat në Prishtinë

“Injoroni lajmet e rreme. Ja çfarë kam thënë: Kosovës i duhet që të gjejë se cilat janë qëllimet e saj, i duhet të tentojë të arrijë një lloj konsensusi për këto qëllime, dhe pikërisht në këtë gjë unë jam i fokusuar tani”,ka shkruar Delawie në Twitter.

XS
SM
MD
LG