Ndërlidhjet

Shteti Islamik ekzekuton pengjet në një provincë të Sirisë


Ilustrim

Militantët e Shtetit Islamik kanë ekzekutuar një djalë të ri i cili ishte kidnapuar në mesin e shumë njerëzve në periudhën e ekzekutimeve të shumta në një provincë të Sirisë, raportoi një grup monitories.

Ky ekzekutim ngjalli frikën e të paktën 30 pengjeve të tjera, duke përfshirë fëmijë, shtoi Obsvervuesi për të Drejtat e Njeriut në Siri. Krejt kjo vjen pas dështimit të diskutimeve në mes të policisë radikale dhe qeverisë siriane për të evakuuar luftëtarët e Shtetit Islamik.

Më 25 korrik, Shteti Islamik ka zhvilluar një numër të madh sulmesh të koordinuara duke lënë të vdekur më shumë se 200 persona.

XS
SM
MD
LG