Ndërlidhjet

Tre ushtarë të NATO-s vriten nga një sulm vetvrasës në Afganistan


Ushtria amerikane ka raportuar se një sulm vetvrasës me bombë në lindje të Afganistanit ka lënë të vrarë tri forca të NATO-s. Një ushtar amerikan dhe dy ushtarë afganë janë plagosur në sulmin e së dielës.

Grupi talebanë ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Ëahida Shahkar, zëdhënëse e provincës Parëan, tha se sulmi ndodhi afër qytetit Charakar.

NATO ka përmbyllur misionin në Afganistan më 2014, por disa trupa ende ofrojnë mbështetje dhe trajnime për ushtarët afganë.

XS
SM
MD
LG