Ndërlidhjet

Vritet lideri i separatisëve pro-rusë në Ukrainë


Aleksandr Zakharchenko

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në rajonin Donjeck në lindje të Ukrainës, Aleksandr Zakharchenko, u vra të premten në një shpërthim në një kafene në Donjeck.

Lajmi u konfirmua nga media zyrtare e separtistëve.

Agjencia e lajmeve Donjeck tha përmes një deklarate në ueb-faqen e saj se Zakharchenko u vra nga shpërthimi në qendër të Donjeckut.

Detaje të tjera nuk janë ende të disponueshme.

Moska e fajësoi Kievin për vrasjen.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se Kievi ka vendosur të angazhohet në një "luftë të përgjakshme".

Që nga prilli i vitit 2014, më shumë se 10,300 njerëz janë vrarë në luftimet midis forcave të Kievit dhe separatistëve pro-rusë që kontrollojnë pjesë të rajoneve Donjeck dhe Luhansk të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG