Ndërlidhjet

Teherani nis raketa në Siri pas sulmit në paradën ushtarake


Raketa e nisura nga Garda Revolucionare e Iranit në Siri.

Media shtetërore iraniane, Fars, ka raportuar se Irani ka nisur shtatë raketa balistike në Siri, vend të cilin Teherani e fajëson për sulmin e fundit në paradën ushtarake në qytetin iranian Ahvaz, si pasojë e të cilit kanë vdekur të paktën 24 persona dhe janë plagosur më shumë se 60 të tjerë.

Agjencia e lajmeve Fars ka raportuar më 1 tetor se disa militantë janë vrarë nga sulmi iranian me raketa, i cili ka shënjestruar një kamp në rajonin Albu Kamal në lindje të Sirisë.

Irani ka fajësuar separatistët iranianë arabë për sulmin e 22 shtatorit në provincën Kuzestan.

Mirëpo edhe militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik kanë pretenduar se janë përgjegjës për sulmin në paradën ushtarake.

Në faqen zyrtare të Gardës Revolucionare të Iranit, është thënë më 1 tetor se shënjestra e sulmit ka qenë “selia e atyre që janë përgjegjës për krimin terrorist në Ahvaz”.

XS
SM
MD
LG