Ndërlidhjet

Shtatë palestinezë dhe një izraelit të vdekur në Rripin e Gazas


Pamje nga protestat në Rripin e Gazas, foto nga arkivi.

Shtatë palestinezë dhe një ushtar izraelit janë vrarë gjatë luftimeve në Rripin e Gazas.

Zyrtarët e ushtrisë izraelite kanë thënë se një zyrtar është vrarë dhe një tjetër edhe plagosur në luftimet në juglindje të Rripit të Gazas më 11 nëntor.

Kjo deklaratë ka ardhur disa orë pasi zyrtarët palestinezë kanë thënë se shtatë militantë janë vrarë, përfshirë komandantin e krahut të armatosur të Hamasit, Nour el-Deen Baraka.

Ky shkëmbim i zjarrit ka ardhur pasi udhëheqësit e Hamasit në Gaza është dukur se janë duke shënuar përparim drejt armëpushimit jozyrtar.

Izraeli i ka lejuar javën e kaluar Katarit të dërgojë 13 milionë dollarë për Hamasin në kohën kur ky i fundit ka nisur sërish protesta javore në kufirin izraelit.

Ende nuk është bërë e qartë se çfarë e ka nxitur rinisjen e luftimeve, mirëpo pak kohë pas këtyre ngjarjeve, sirenat ajrore në jug të Izraelit kanë njoftuar për nisje të raketave nga Gaza.

Për shkak të përshkallëzimit të dhunës, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka ndërprerë vizitën e tij në Paris më 11 nëntor dhe është kthyer në shtëpi, kanë thënë një zëdhënës.

XS
SM
MD
LG