Ndërlidhjet

AP e OKB-së miraton paktin për migrimin, SHBA-ja voton kundër


Asambleja e Përgjithshme e OKB-së (FOTO ARKIV)

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, miratoi të mërkuren paktin që ka për qëllim të ngrisë bashkëpunimin ndërkombëtar në fushën e migracionit.

Kundër marrëveshjes ishin: Shtetet e Bashkuara, Izraeli, Hungaria, Republika e Çekisë dhe Polonia.

Administrata e presidentit Trump tha se çasja globale ndaj kësaj çështje nuk është në përputhje me sovranitetin e Shteteve të Bashkuara ndërkaq Uashingtoni nuk mori pjesë në diskutimet për përpilimin e paktit.

Përmes një cermeonie në Maroko, këtë muaj, 164 vende e nënshkruan marrëveshjen, e cila adreson ndër të tjera, edhe çështjen se si të mbrohen migrantët, integrimin dhe dërgimin në shtëpitë e tyre.

Pakti u kritikua më së shumti nga politikanët e krahut të djathtë në Evropë, të cilët thanë se kjo mund të rriste migrimin nga vendet Afrikane dhe ato Arabe.

XS
SM
MD
LG