Ndërlidhjet

Trump dhe Erdogan bisedojnë për Sirinë


Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe presidenti i Turqisë, Reccep Taip Erdogan (foto arkiv)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan kanë biseduar të hënën për “bashkëpunimin e vazhdueshëm” në Siri përderisa forcat amerikane kanë filluar tërheqjen nga ky konflikt, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Trump ka thënë se dëshiron të punojë me Turqinë, për të adresuar shqetësimet e Ankarasë në Sirinë verilindore, si dhe theksoi se Turqia ,nuk duhet të keqtrajtojë kurdët dhe grupet tjera "me të cilët kemi luftuar për të mposhtur Shtetin Islamik" ka thënë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders.

Lexoni edhe këtë: Trump kërcënon Turqinë lidhur me kurdët sirianë

XS
SM
MD
LG