Ndërlidhjet

Vazhdojnë gërmimet për varrezë të dyshuar masive në Prishtinë


Prishtinë

Autoritetet përgjegjëse po i vazhdojnë gërmimet, për të dytën ditë me radhë, për një varrezë të dyshuar masive me mbetjet mortore të personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë

Gërmimet në kompleksin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” në kryeqytet kanë nisur të martën, nga Policia e Kosovës - njësia për krime lufte - bashkë me Prokurorinë dhe Institutin e Mjekësisë Ligjore.

Ato kanë nisur pas marrjes së informacioneve nga disa qytetarë se në atë lokacion mund të ketë varrezë masive nga periudha e luftës së vitit 1999 në Kosovë.

Kushtrim Gara, nga Komisioni Qeveritar për Persona të Pagjetur, tha se gërmimet kanë nisur në kohë edhe në ditën e dytë.

“Është edhe një pjesë e lokacionit... Gërmimet kanë filluar në kohën e planifikuar dhe të paraparë”, tha Gara

Nga lufta e fundit në Kosovë ende mbeten të zhdukur edhe rreth 1,600 persona.

Lexoni edhe këtë: Familjarët nuk dorëzohen për zbardhjen e fatit të më të dashurve të tyre

XS
SM
MD
LG