Ndërlidhjet

BE-ja mban konferencë donatorësh për Shqipërinë


Bruksel

Bashkimi Evropian mban sot një konferencë donatorësh për Shqipërinë.

Takimi në Bruksel mbahet për të dhuruar fonde për rindërtimin e Shqipërisë, pas tërmetit të 26 nëntorit.

Tërmeti me fuqi prej 6.4 shkallësh të Richterit la 51 njerëz të vdekur dhe qindra të plagosur.

Sipas vlerësimit të autoriteteve shqiptare, tërmeti shkaktoi dëme në vlerë prej 985 milionë eurosh, ndërsa ndikoi edhe në ngadalësimin e rritjes ekonomike.

"Në total, 202,291 njerëz në 11 komuna janë prekur nga katastrofa", ka vlerësuar ditë më parë ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Shqipërisë, Bledi Çuçi.

Pak ditë pas tërmetit, Komisioni Evropian i ka ndarë Shqipërisë 15 milionë euro ndihmë humanitare.

Të tjera në këtë temë:

XS
SM
MD
LG