Ndërlidhjet

Arabia Saudite do të pezullojë fluturimet ndërkombëtare


Aeroporti Jeddah në Arabinë Saudite. Fotografi ilustruese.

Arabia Saudite njoftoi sot se do të pezullojë për dy javë të gjitha fluturimet ndërkombëtare, teksa shtetet në mbarë Gjirin Persik kanë ashpërsuar masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Pezullimi i fluturimeve ndërkombëtare do të hyjë në fuqi mëngjesin e së dielës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve, SPA, duke cituar një zyrtar brenda Ministrisë së Brendshme.

Ky njoftim nga Arabia Saudite vjen dy ditë pasi ky shtet ndërmori ndalesa të udhëtimit, me qëllim që të luftohet koronavirusi i ri, i cili nga Organizata Botërore e Shëndetësisë është shpallur pandemi.

Më herët gjatë javës, Arabia Saudite ndaloi udhëtimet nga të gjitha vendet e Bashkimit Evropian dhe Zvicra. Po ashtu, ndalesa për udhëtime janë bërë edhe ndaj disa shteteve në Azi dhe Afrikë.

Ndër masat tjera që ka marrë Arabia Saudite është edhe anulimi i të gjitha aktiviteteve sportive, por edhe aktivitetet fetare, përfshirë pelegrinazhin e besimtarëve myslimanë në qytetin e shenjtë të Mekës.

XS
SM
MD
LG