Ndërlidhjet

Shefi i OKB-së bën thirrje për luftë të përbashkët kundër koronavirusit


Shefi i OKB-së, Antonio Guterres

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për udhëheqësit botërorë për të punuar së bashku në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

"Nëse lejojmë që virusi të përhapet - veçanërisht në rajonet më të rrezikuara të botës - ai do të vriste miliona njerëz. Solidariteti global nuk është vetëm një imperativ moral, por është në interesin e të gjithëve", tha Guterres.

Ai gjithashtu nxiti qeveritë dhe institucionet ndërkombëtare të mbështesin më mirë personat më të cenueshëm financiarisht - punëtorët me paga të ulëta dhe bizneset e vogla dhe të mesme.

Që nga fillimi i shpërthimit të koronavirusit në fund të dhjetorit 2019 në qytetin kinez Vuhan, 159 vende dhe territore në të gjithë botën kanë raportuar raste të COVID-19.

Më shumë se 222,000 njerëz në të gjithë botën janë të infektuar me këtë virus.

Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor kanë regjistruar raste, dhe qeveritë po vendosin masa të ashpra për të ndaluar përhapjen e infeksionit.

XS
SM
MD
LG