Ndërlidhjet

Lombardia me masa edhe më të ashpra kundër koronavirusit


Lombardi, Itali

Rajoni italian i Lombardisë ka ndërmarrë masa edhe më të ashpra për të trajtuar përhapjen e koronavirusit.

Nën rregullat e reja, të shpallura të shtunën vonë, aktivitetet sportive dhe fizike jashtë do të ndalohen, qoftë edhe individualisht.

Përdorimi i makinave shitëse po ashtu ndalohet.

Lombardia është në izolim qysh më 8 mars.

Masat e reja vijnë pasi Italia ka raportuar të shtunën për afro 800 njerëz të vdekur, brenda 24 orësh, nga koronavirusi.

Në aspektin global, Italia ka numrin më të madh të viktimave nga kjo sëmundje: 4,825.

Lombardia është rajoni i prekur më së keqi, me 3,095 njerëz të vdekur.

Presidenti i Lombardisë, Attilio Fontana, ka kërkuar nga bizneset t’i mbyllin të gjitha operacionet, duke i përjashtuar vetëm ato që ofrojnë furnizime të domosdoshme.

Të gjitha tregjet e hapura javore po ashtu do të mbyllen, tha ai.

XS
SM
MD
LG