Ndërlidhjet

QKUK: Njëri nga të prekurit me COVID-19, në kujdes intensiv


Prishtinë

Qendra Klinike Univeristare e Kosovës (QKUK) tha se pesë pacientë të prekur me koronavirus po trajtohen me oksigjenoterapi, ndërsa njëri prej tyre është në kujdes intensiv në Klinikën Infektive.

Sipas njoftimit të QKUK-së, 32 pacientë të tjerë që aktualisht janë të shtrirë në këtë spital, janë në gjendje stabile.

Koronavirusi, që e shkakton sëmundjen COVID-19, është shfaqur për herë të parë në Kosovë më 13 mars.

Numri aktual i të infektuarve është 94, ndërsa një pacient ka humbur jetën.

“Sa i përket stafit të Klinikës Infektive, përveç infermieres së infektuar me COVID-19, e cila është në gjendje të përmirësuar dhe e vetizoluar në shtëpi, të gjithë janë në gjendje të mirë shëndetësore”, thuhet po ashtu në njoftimin e QKUK-së.

Për shkak të koronavirusit, autoritetet në Kosovë kanë shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik.

XS
SM
MD
LG