Ndërlidhjet

QKUK: Një paciente me koronavirus vazhdon të jetë në gjendje të rëndë


Ilustrim.

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), është bërë e ditur se tetë pacientë me koronavirus janë në trajtim me oksigjenoterapi, ndërkaq një paciente, është në kujdes intensiv pasi është në gjendje të rëndë.

Deri më tani në Klinikën infektive janë të shtruar 44 të prekur me COVID-19, sëmundja që shkakton koronavirusi dhe shumica prej tyre janë në gjendje stabile.

QKUK-ja ka thënë po ashtu se katër infermiere që janë prekur me COVID-19 janë në gjendje të mirë shëndetësore, tri prej tyre janë të hospitalizuara ndërkaq njëra është e vetizoluar në shtëpi.

Deri më tani, në Kosovë janë regjistruar 125 raste me koronavirus, një pacient ka vdekur dhe dhjetë janë shëruar.

Autoritetet në Kosovë kanë shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik, me qëllim të parandalimit të përhapjes së kësaj sëmundjeje.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG