Ndërlidhjet

Zvicra planifikon lehtësimin e masave anti-COVID-19


Qyteti Lucern i Zvicrës gjatë kohës së pandemisë

Zvicra po planifikon të lehtësojë masat që i ka ndërmarrë për të luftuar përhapjen e koronavirusit.

Autoritetet thanë se lehtësimi i masave, mund të bëhet duke filluar nga fundi i prillit.

"Ne e dimë se këto masa janë të vështira për ekonominë dhe njerëzit, por ne gjithashtu kemi planifikuar të lehtësojmë ato nga fundi i prillit", tha ministri i Shëndetësisë Alain Berset.

Qeveria e Zvicrës tha se do të zgjasë kufizimet edhe për një javë deri në 26 prill, përpara se të shikonte një heqje graduale të tyre.

Masat që ka vendosur Zvicra përfshijnë kontrollet kufitare, mbylljen e shkollave dhe ndalimet e tubimeve.

Vendi mund të përballet me rënien e tij më të keqe ekonomike, tha qeveria, duke parashikuar tkurrjen e saj me 10,4% këtë vit.

Deri më tani, në Zvicër, kanë vdekur 705 njerëz nga koronavirusi, tha të mërkurën, ministria e Shëndetit Publik.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 22.789.

XS
SM
MD
LG