Ndërlidhjet

Pashkët festohen me kufizime për shkak të koronavirusit


Papa Françesku duke ecur në sheshin e Shën Pjetrit. Foto nga arkivi.

Festimet e së dielës për Pashkët janë duke u zhvilluar në gjithë botën, ndonëse miliarda persona janë izoluar në shtëpitë e tyre, çka ka ndikuar në anulim të ceremonive tradicionale dhe vizitave të rregullta në kishë.

Papa Françesku ka anuluar meshën tradicionale të së dielës së Pashkëve, një ngjarje që mbush Vatikanin me gati 80,000 besimtarë.

Në vend të kësaj, kreu i Kishës Katolike ka dhënë mesazhin e tij përmes platformave online.

“Mos kini frikë, mos iu dorëzoni frikës: ky është mesazh i shpresës. Po na adresohet neve sot”, ka thënë Papa.

Ai po ashtu u ka kërkuar njerëzve që të jenë “përcjellës të jetës në kohë të vdekjes”.

Autoritetet u kanë bërë thirrje besimtarëve në shumë shtete që të përdorin shërbimet e videoeve për të festuar Pashkët, duke paralajmëruar se virusi vdekjeprurës mund të shpërndahet nga ata që shkelin izolimin dhe distancimin fizik.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, 1.77 milion banorë janë infektuar dhe 108,880 kanë vdekur si pasojë e përhapjes koronavirusit të ri në gjithë botë.

XS
SM
MD
LG