Ndërlidhjet

Edhe Polonia nis lehtësimin e masave anti-koronavirus


Varshavë, Poloni

Ministri i Shëndetësisë në Poloni, Lukasz Szumowski, tha se kufizimet e ndërmarra për frenimin e përhapjes së koronavirusit në këtë vend, do të nisin të lehtësohen nga data 19 prill.

“Gradualisht do të nisim ta aktivizojmë ekonominë”, tha ai për mediat polake.

Zëdhënësi i qeverisë, Piotr Muller, tha se kufizimet në dyqane do të hiqen të parat.

Megjithatë, ai i tha Radios së Polonisë se vendimi do të merret të mërkurën ose të enjten, pasi qeveria t’i analizojë të dhënat nga fundjava e Pashkëve.

Nga e enjtja, do të jetë e detyrueshme për secilin në Poloni që të vendosë maskë ose shall në fytyrë kur del jashtë, tha Muller.

Deri të hënën mbrëma, Polonia ka pasur 6,934 raste të të infektuarve me koronavirus, ndërsa 245 pacientë atje kanë humbur jetën.

Të martën, edhe Austria ka nisur lehtësimin e masave të izolimit, duke rihapur mijëra dyqane të vogla.

Lehtësimin e izolimit e ka nisur edhe Spanja, duke i lejuar disa qytetarë të kthehen në punë, ndërsa Danimarka i ka rihapur shkollat për fëmijët e vegjël.

Italia - vendi më i goditur i Evropës, me më shumë se 20,000 viktima nga koronavirusi - do t’i lejojë disa firma të rifillojnë operimet nga sot.

Megjithatë, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e ka zgjatur izolimin atje deri më 11 maj.

Çfarë thotë OBSH-ja për heqjen e masave të izolimit?

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar gjashtë kushte për vendet që konsiderojnë relaksimin e izolimit:

  • Transmetimi duhet të kontrollohet;
  • Sistemet shëndetësore kanë kapacitet për të zbuluar, testuar, izoluar dhe trajtuar çdo rast dhe gjurmuar çdo kontakt;
  • Rreziqet e shpërthimit në ambiente të veçanta, si objektet shëndetësore dhe shtëpitë e pleqve, minimizohen;
  • Masat parandaluese ndërmerren në vende të punës, shkolla dhe vende të tjera ku njerëzit domosdoshmërisht shkojnë;
  • Rastet e importuara menaxhohen;
  • Komunitetet janë plotësisht të informuara, të angazhuara dhe të afta për t’u përshtatur me "normën e re".
XS
SM
MD
LG