Ndërlidhjet

Kroacia zgjat izolimin për shkak të koronavirusit


Zagreb, Kroaci

Kroacia njoftoi të shtunën se do të zgjasë izolimin për shkak të koronavirusit edhe për 15 ditë të tjera.

Autoritetet atje i kanë mbyllur dyqanet, baret, restorantet, shkollat dhe transportin publik një muaj më parë.

Vetëm dyqanet ushqimore, barnatoret dhe stacionet e benzinës kanë mbetur hapur.

Ministri i Brendshëm kroat, Davor Bozhinoviq, tha se masat e izolimit do të vazhdojnë deri më 4 maj.

Ai tha se qeveria po i shqyrton edhe planet për rihapjen e ekonomisë, por duke i mbajtur njerëzit të sigurt.

Kroacia ka regjistruar mbi 1,800 raste me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

Tridhjetenëntë pacientë atje kanë humbur jetën.

XS
SM
MD
LG