Ndërlidhjet

Ish-kancelari kërkon që Britania të rihapë ekonominë


Philip Hammond. Foto nga arkivi.

Ish-kancelari britanik, Philip Hammond i ka bërë thirrje Qeverisë së Britanisë që të letësojë masat izoluese.

“E vërteta është se ne duhet të nisim të rihapim ekonominë. Por, këtë duhet ta bëjmë në kohën kur jetojmë me COVID-19”, tha ai për BBC.

“Ne nuk mund të presim derisa të zhvillohet vaksina, të prodhohet në sasi të mjaftueshme dhe të shpërndahet për gjithë popullatën. Ekonomia nuk do të mbijetojë për aq gjatë”, ka shtuar ai.

Hammond ka shtuar se masat për të mbrojtur popullatën nga sëmundja COVID-19, që shkaktohet nga koronavirusi i ri, duhet të jenë në fuqi kurdo që të rihapet ekonomia.

Sipas të dhënave të publikuara nga Universiteti Johns Hopkins, në Britani mbi 144 mijë persona janë infektuar me koronavirus dhe mbi 19 mijë persona kanë humbur jetën.

Për lajmet e fundit rreth koronavirusit përcillni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG