Ndërlidhjet

Një kompani ajrore e bën të detyrueshme vendosjen e maskave


Ilustrim.

Kompania e fluturimeve, JetBlue Airways do të bëhet kompania e parë ajrore amerikane që do t’iu kërkojë pasagjerëve vendosjen e maskave gjatë fluturimit.

Duke nisur nga 4 maji, pasagjerëve do t’iu kërkohet të vendosin maska për të mbuluar gojën dhe hundën para se të hyjnë dhe derisa të dalin nga aeroplani.

Vetëm fëmijët e vegjël që nuk mund të mbajnë maskën përbëjnë përjashtim.

“Vendosja e maskave nuk ka të bëjë me mbrojtjen e vetes, ka të bëjë me mbrojtjen e tjerëve afër jush”, ka thënë Joanna Geraghty, presidente e kompanisë JetBlue.

“Ky është rregulli i ri i udhëtimit”.

Ky lajm vjen në kohën kur linjat ajrore amerikane janë duke shqyrtuar masa për të plotësuar standardet tjera të lëvizjes.

American Airlines, kompania më e madhe ajrore, ka njoftuar të hënën se pasagjerëve do t’iu ofrohen maska dhe dezinfektues për duar pak para nisjes, duke filluar nga muaji i ardhshëm.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG