Ndërlidhjet

Putin vazhdon periudhën e mospunës për shkak të koronavirusit


Presidenti rus, Vladimir Putin.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka zgjatur periudhën e mospunës në këtë shtet deri më 11 maj, teksa numri i rasteve të prekura me koronavirus vazhdon të rritet.

Putin e ka bërë këtë njoftim gjatë një video-konference me guvernatorët rajonalë më 28 prill, duke thënë se piku i shpërthimit të koronavirusit “nuk ka kaluar ende”.

Rusia po ashtu ka vendosur masë izolimi në shumë rajone, duke përfshirë Moskën, me qëllim të luftimit të koronavirusit, i cili zyrtarisht ka infektuar më shumë se 90,000 persona në gjithë territorin rus.

Në mesin e tyre, 867 kanë vdekur.

Putin fillimisht pati njoftuar për shtyrje të periudhës së mospunës nga 28 marsi deri më 5 prill, dhe më vonë e ka shtyrë këtë masë deri më 30 prill, duke thënë se pagat do të paguhen nga shteti për atë periudhë.

Mirëpo më 28 prill, Putin ka urdhëruar qeverinë për të “nisur përgatitjet për një plan të gjerë veprimi, për të normalizuar aktivitetet biznesore, rikthimin e të ardhurave të njerëzve dhe rritjen ekonomike”.

Lideri rus po ashtu i ka kërkuar qeverisë që të propozojë rekomandime për lehtësimin gradual të masave të izolimit deri më 5 maj.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG