Ndërlidhjet

Trump hedh poshtë raportimet për 3,000 vdekje në ditë nga Covid-19


Presidenti amerikan, Donald Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump u ka thënë gazetarëve që udhëtojnë me të drejt Arizonas, se një raport qeveritar, i cili parashikon 3,000 vdekje brenda ditës nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara, nuk është i vërtetë.

“Ai raport nuk është lehtësues, dhe ne jemi duke lehtësuar”, ka thënë ai duke iu referuar një dokumenti të Agjencisë Federale për Menaxhimin e Emergjencave.

Presidenti ka mbrojtur edhe guvernatorët shtetërorë që kanë nisur të lehtësojnë masat, duke thënë se banorët e këtyre shteteve, janë duke respektuar distancën fizike dhe janë duke zbatuar masat tjera që lidhen me virusin.

Trump ka shtuar se vazhdimi i masave të izolimit mund të marrë edhe jetë njerëzish, përmes vetëvrasjeve apo abuzimit me drogë.

Kjo është një prej vizitave të para të realizuara nga Trump jashtë Shtëpisë së Bardhë në më shumë se një muaj.

Shërbimi Sekret ka marrë masa shtesë të sigurisë për udhëtimin e tij në Arizona, një prej shteteve kyçe për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

“Ne kemi testime fantastike, përndryshe ata nuk do të lejoheshin që të udhëtonin me mua”, ka thënë Trump për personat tjerë që kanë qenë në aeroplan më të.

Shtetet e Bashkuara janë prekur më së keqi në botë nga koronavirusi i ri.

Mbi 1 milion njerëz janë infektuar, ndërkohë që mbi 68,000 pacientë kanë vdekur si pasojë e sëmundjes, Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG