Ndërlidhjet

Ndalohen 40 persona në Kosovë që s'i respektuan masat kundër koronavirusit


Prishtinë

Policia e Kosovës tha se ka ndaluar 40 persona, të cilët nuk i kanë respektuar masat e vendosura nga autoritetet për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës thuhet se në 25 raste janë hasur 40 persona që dyshohen për veprën "mosveprim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë”.

Policia tha se numri më i madh i personave të ndaluar është regjistruar në Prizren dhe në Prishtinë.

Masat që janë ndërmarrë kundër tyre, nuk janë sqaruar.

Në Kosovë, më 4 maj ka nisur faza e parë e lehtësimit të masave të izolimit kundër koronavirusit.

Orari i lëvizjes së qytetarëve është rritur nga një orë e gjysmë në ditë, në tri orë, ndërsa disa biznese janë lejuar të rihapen.

Në Kosovë janë konfirmuar gjithsej 856 raste me koronavirus.

Prej tyre, 490 janë shëruar, ndërsa 26 kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG