Ndërlidhjet

Kosovë: 28 të shëruar, një rast i ri me COVID-19


Kosovo: Clinical Center of Kosovo

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi, i cili shkakton sëmundjen e frymëmarrjes COVID-19, janë shëruar 28 persona.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve është gjithsej 561 raste.

Sipas Institutit, nga 194 testime vetëm një rast ka dalë pozitiv në COVID-19.

"Rasti pozitiv është rast kontakti nga komuna e Kamenicës", thuhet në njoftim.

Që nga data 08 shkurt në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare, janë testuar gjithsej 9.279 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 861 raste, me 27 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka njoftuar se aktualisht aty janë të shtrirë 12 pacientë.

Prej tyre nëntë janë në gjendje stabile, dhe dy raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

XS
SM
MD
LG