Ndërlidhjet

Policia ndalon dhjetë persona që nuk respektuan masat kundër koronavirusit


Policia e Kosovës duke patrulluar.

Policia e Kosovës ka ndaluar 10 persona gjatë 24 orëve të fundit, pasi ata nuk kanë respektuar masat e vendosura nga autoritetet për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, katër persona janë ndaluar në Gjilan dhe Prizren dhe dy persona në Mitrovicën e Jugut.

Më 4 maj, në Kosovë ka nisur faza e parë e lehtësimit të masave të izolimit kundër koronavirusit.

Qytetarët kanë të drejtë të dalin për nga 90 minuta paradite dhe pasdite. Orari i qarkullimit bazohet në numrin e parafundit të numrit personal në letërnjoftim. Në fazën e parë është lejuar edhe rihapja e disa bizneseve.

Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në Kosovë janë regjistruar 862 raste me koronavirus, ku 622 pacientë janë shëruar dhe 28 kanë vdekur.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, autoritetet në Kosovë kanë shpallur gjendje emergjente të shëndetit publik.

XS
SM
MD
LG