Ndërlidhjet

Koreja e Jugut paralajmëron për një valë të re infektimesh


Seul. Foto nga arkivi.

Raste të reja me koronavirus në Korenë e Jugut kanë detyruar autoritetet që të mbyllin kafiteritë dhe klubet e natës në kryeqytetin jugkorean, nga frika se një valë e dytë e infektimeve mund ta godasë vendin, i cili ka nisur të lehtësojë masat e izolimit.

Të dielën, Koreja e Jugut ka raportuar për 34 raste të reja me COVID-19, që paraqet numrin më të madh të rasteve ditore gjatë një muaji. Numri i përgjithshëm i personave të infektuar ka arritur në 10,874.

Koreja e Jugut ka ndërmarrë masa menjëherë pas paraqitjes së rasteve të para me koronavirus, duke u cilësuar si storie suksesi, për shkak të strategjisë agresive që përdori për të parandaluar përhapjen e mëtejme të virusit.

Por, të shtunën, vetëm disa ditë pasi nisën të lehtësohen masat e izolimit, kryetari i Seulit urdhëro që të gjitha kafiteritë të mbyllen sërish, duke thënë se kjo po bëhet nga frika për shpërthim të mëtejmë të infeksioneve.

Njëri nga personat e infektuar është një 29-vjeçar, i cili kishte qenë në një zonë mjaft të frekuentuar në Seul. Tani autoritetet janë duke gjurmuar dhe testuar afro 1,510 persona që kishin qenë në vendin e njëjtë ku kishte qëndruar i infektuari.

Presidenti jugkorean, Moon Jae-in tha se rastet e reja të infektimeve kanë “rritur vetëdijen se edhe gjatë fazave stabile, situata të ngjashme mund të ndodhin sërish, në çdo kohë”.

XS
SM
MD
LG