Ndërlidhjet

Spanja shënon rënie të numrit të viktimave nga koronavirusi


Madrid, 4 maj, 2020.

Spanja të dielën ka raportuar për numrin më të ulët të viktimave nga koronavirusi në dy muaj, teksa shteti ka nisur të lehtësojë masat e izolimit.

Ministria e Shëndetësisë së Spanjës tha se 143 persona kanë vdekur në 24-orët e fundit, duke e çuar në total numrin e viktimave në 26,621.

Kjo është shifra më e ulët e vdekjeve nga koronavirusi në Spanjë që prej 18 marsit, dy ditë pasi ky shtet kishte hyrë në karantinë.

Numri më i lartë i të vdekurve ndodhi më 2 prill, kur u shënuan 950 viktima.

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez tha të shtunën se në pjesën më të madhe të vendit, ku jetojnë 51 për qind e popullatës, do të nisë “faza e parë”, e daljes nga izolimi.

Spanja ka një plan të daljes nga izolimi prej katër fazash. Sipas Sanchez, faza e parë do të nisë të hënën.

Restorantet dhe baret do të lejohen që t’u shërbejnë klientëve jashtë lokaleve dhe dyqanet që shesin artikuj jo-esencialë po ashtu do të hapen. Tubimet private prej dhjetë apo më pak personave, po ashtu do të lejohen.

Sipas autoriteteve spanjolle, qyteti i Madridit dhe Barcelonës aktualisht nuk plotësojnë kriteret për të nisur fazën e parë të daljes nga izolimi, andaj ata parashikojnë që do të duhet të kalojë edhe një javë tjetër, para se në këto qytete të nisë zbatimi i fazës së parë të daljes nga izolimi.

XS
SM
MD
LG