Ndërlidhjet

Në Kosovë konfirmohen edhe 14 raste me koronavirusin e ri


Një punëtor dezinfekton hapësirat e një dyqani në Prishtinë.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, ka njoftuar se të dielën (10 maj) janë konfirmuar 14 raste të reja me COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

"Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Gjilanit 9 raste, komuna e Prizrenit 2 raste dhe me nga 1 rast Peja, Vushtrria dhe Prishtina", thuhet në njoftimin e Institutit.

Që nga data 8 shkurt deri më 10 maj, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë ka arritur në 884.

Të dielën, sipas njoftimit të Institutit, janë shëruar edhe dy persona duke e çuar numrin e të shëruarve në 655.

Deri më tani 28 pacientë kanë vdekur.

Në mëngjes, Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), tha se nëntë pacientë të prekur nga sëmundja COVID-19 po marrin trajtim shëndetësor, ndërkaq edhe tre pacientë pritet që të shtrohen në këtë Klinikë.

Doktoresha Sadije Avdiu nga Klinika Infektive, tha për Radion Evropa e Lirë se vetëm një paciente është në gjendje më të rënduar shëndetësore.

“Në Klinikën Infektive janë të shtruar 17 raste, prej tyre nëntë pacientë pozitivë me COVID-19. Për tri raste të tjera jemi në pritje që të pranohen në Klinikë. Tri pacientë janë me oksigjenoterapi. Gjendja më e përkeqësuar është e pacientes është pranuar para një jave, e cila është nga Rahoveci dhe që është edhe në dializë. Ajo e ka pak gjendjen më të rënduar”, tha Avdiu.

Kosova ka lehtësuar disa masa të izolimit, mirëpo autoritetet shëndetësore po u bëjnë thirrje qytetarëve që të vazhdojnë me mbajtjen e maskave dhe distancës fizike.

"Lehtësimi i lëvizjes nuk nënkupton mosrespektimin e rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe Ministrisë së Shëndetësisë", thuhet në njoftimin e Institutit.

XS
SM
MD
LG