Ndërlidhjet

Dy pacientë me COVID-19 në Kosovë, në gjendje më të rënduar


Prishtinë

Dymbëdhjetë pacientë të prekur nga sëmundja COVID-19, të cilën e shkakton koronavirusi, janë të shtrirë në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Në njoftimin e QKUK-së thuhet se tetë pacientë janë në gjendje stabile, ndërsa katër janë në trajtim me okisgjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Prej tyre, dy pacientë janë në gjendje më të rënduar dhe njëri prej tyre është i shtrirë në repartin e mjekimit intensiv.

“Dy pacientë do të lëshohen në shtëpi, pasi kanë rezultuar negativë në testimet e fundit”, thuhet në njoftimin e QKUK-së.

Sipas të dhënave të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në Kosovë deri më tani janë regjistruar 919 raste me koronavirus. Prej tyre, 671 pacientë janë shëruar dhe 29 kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG