Ndërlidhjet

Japonia ndihmon Kosovën me mbi 700 mijë dollarë në luftën kundër Covid-19


Flamuri japonez.

Ministria në detyrë e Shëndetësisë ka njoftuar është informuar që Japonia ka ndarë mbi 700 mijë dollarë për Kosovën me qëllim të luftimit të koronavirusit të ri.

Në një komunikatë për media është thënë se lajmi për këto fonde i është kumtuar kësaj ministrie nga i ngarkuari me punë në Ambasadën Japoneze në Kosovë, Mitsunori Ogasawara.

Në një takim mes Ministrit në detyrë të Shëndetësisë në Kosovë, Arben Vitia dhe Ogasawaras, ky i fundit është cituar të ketë thënë se Japonia e konsideron situatën me koronavirus si krizë të sigurisë njerëzore dhe për këtë qëllim dëshiron ta ndihmojë Kosovën në përballimin e saj.

“Për këtë qëllim, Japonia ka ndarë 718.200 dollarë për popullin e Kosovës përmes UNICEF-it”, është cituar të ketë deklaruar Ogasawara.

Në Kosovë, që nga shfaqja e rasteve të para me koronavirus më 13 mars, janë konfirmuar gjithsej 1,038 të infektuar.

Prej tyre, 791 janë shëruar dhe 30 kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG