Ndërlidhjet

Zelanda e Re, pa asnjë rast të hospitalizuar me koronavirus


Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern.

Zelanda e Re tha se ka liruar nga spitali pacientin e fundit me koronavirus.

Për herë të parë në gati tre muaj, ky vend nuk ka të hospitalizuar asnjë rast me virusin ngjitës.

Autoritetet atje po ashtu thanë se nuk kanë regjistruar asnjë të infektuar të ri, për të pestën ditë me radhë.

Në total, Zelanda e Re ka konfirmuar rreth 1,500 raste me koronavirus dhe 21 viktima.

Për të frenuar përhapjen e koronavirusit, kryeministrja Jacinda Ardern, në fund të marsit, ka urdhëruar mbylljen e të gjitha aktiviteteve ekonomike, përveç shërbimeve thelbësore.

Më 27 prill, Ardern ka deklaruar se koronavirusi në këtë vend është eliminuar dhe ka urdhëruar rihapjen graduale të ekonomisë.

Zyrtarët janë të bindur se e kanë ndaluar transmetimin e virusit në komunitet, por thonë se shqetësimet e tyre do të rriten kur të rihapen kufijtë, në muajt e ardhshëm.

Mbi 420,000 njerëz në Zelandën e Re raportohet se kanë shkarkuar aplikacionin për gjurmimin e koronavirusit.

XS
SM
MD
LG