Ndërlidhjet

Zelanda e Re ka vetëm një rast aktiv me koronavirus


Ilustrim.

Zelanda e Re ka vetëm një rast aktiv me sëmundjen COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri.

Ky vend ka treguar ndër rezultatet më të mira në botë, në parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri.

Ndër masat e para që ishin marrë, nga ana e autoriteteve, ishte mbyllja e plotë e kufijve, më 25 mars.

Në atë kohë, nuk kishte asnjë rast të vdekjeve nga sëmundja dhe në të gjithë vendin ishin vetëm 100 raste aktive me koronavirus.

Deri më tani në Zelandën e Re janë regjistruar gjithsej 1,500 raste të infektuarve dhe 22 vdekje.

Muajin e kaluar, zyrtarët thanë se vendi kishte fituar betejën kundër pandemisë.

Masat e izolimit janë lehtësuar duke lejuar tubimin e deri 100 personave.

XS
SM
MD
LG