Ndërlidhjet

Shkon në 37 numri i të vdekurve me koronavirus në Kosovë


Ilustrim.

Klinika Infektive, e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ka njoftuar se një ditë më parë aty ka vdekur një pacient 70-vjeçar me koronavirus.

Viktima është thënë se ka qenë nga Komuna e Vushtrisë dhe ka pasur edhe sëmundje tjera shoqëruese.

Ndërkohë gjatë ditës së hënë në këtë Klinikë janë duke u trajtuar 97 pacientë, prej tyre 93 të infektuar me koronavirus.

Sipas zyrtarëve të Klinikës, pesë pacientë janë në gjendje kritike, derisa 41 pacientë janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Marrë parasysh të dhënat e fundit, që prej shfaqjes së rasteve të para me koronavirus në Kosovë më 13 mars dhe deri më tani, janë regjistruar 2,169 raste me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Prej tyre, 1,047, persona janë shëruar, derisa 37 pacientë kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG