Ndërlidhjet

Punëtorët e Telekomit protestojnë pas bllokimit të xhirollogarive


Punëtorët e Telekomit protestojnë pas bllokimit të xhirollogarive
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

Qindra punëtorë të Telekomit të Kosovës kanë protestuar para Qeverisë dhe Kuvendit, duke kërkuar ndërhyrjen e institucioneve pasi një përmbarues bllokoi xhirollogaritë e kësaj kompanie. Xhirollogaritë u bllokuan pas vendimit të një gjykate ndërkombëtare arbitrazhi lidhur me një kontest që Telekomi kishte me kompaninë e telefonisë virtuale Z-Mobile. Borxhi i Telekomit ndaj Z-Mobile është mbi 26 milionë euro dhe një përmbarues privat tashmë ka tërhequr 3 milionë euro. Sindikata e Telekomit ka thënë se ekziston rreziku që punëtorët të mos marrin paga për disa muaj nëse Qeveria dhe Kuvendi nuk gjejnë ndonjë zgjidhje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG