Ndërlidhjet

Afrika e Jugut me mbi një milion raste me koronavirus


Në vajzë me maskë mbrojtëse në Johanesburg të Afrikës së Jugut.

Afrika e Jugut u bë vendi i parë në kontinent që regjistroi mbi një milion raste me koronavirus.

Shifra u kumtua nga ministri i Shëndetësisë, Zweli Mkhize.

Ai tha se ky vend ka konfirmuar mbi një milion infektime dhe 26,735 viktima, që nga shpërthimi i pandemisë në muajin mars.

Këto shifra vijnë vetëm disa ditë pasi autoritetet konfirmuan se kanë zbuluar një variant të ri të koronavirusit në Afrikën e Jugut, me përhapje më të shpejtë.

Disa spitale dhe qendra mjekësore raportuan rritje të madhe të pranimit të pacientëve.

Varianti i ri i koronavirusit - i njohur si 501.V2 - besohet se po nxit rritjen e infeksioneve.

Ai është identifikuar nga një rrjet i shkencëtarëve të Afrikës së Jugut në provincën e Kepit Lindor dhe më pas është përhapur në pjesë të tjera të vendit.

Një tjetër variant i ri i koronavirusit është zbuluar tashmë edhe në Mbretërinë e Bashkuar, por të dyja këto variante kanë evoluar veçmas.

Të dyja kanë një mutacion - të quajtur N501Y - i cili është një pjesë thelbësore e virusit, që ai përdor për të infektuar qelizat e trupit.

Pas Afrikës së Jugut, vendi më i goditur në kontinentin afrikan është Maroku, i cili ka konfirmuar mbi 432,000 raste dhe 7,240 viktima.

XS
SM
MD
LG