Ndërlidhjet

Rusia ia ndalon shpejtësinë Twitter-it


Logo e Twitter-it

Rregullatori i mediave në Rusi, Roskomnadzor, vendosi kufizime ndaj Twitter-it, duke ia ngadalësuar shpejtësinë, për shkak të, siç tha, “dështimit” të tij për të hequr përmbajtjen e ndaluar.

Roskomnadzor tha se masa ka për qëllim “t’i mbrojë qytetarët rusë nga ndikimi i përmbajtjes së paligjshme”.

Ai kërcënoi se do ta bllokojë plotësisht rrjetin social amerikan, nëse nuk vepron.

Sipas Roskomnadzor-it, Twitter ka 3,168 postime me përmbajtje të ndaluar në faqen e tij.

Zëvendësshefi i Roskomnadzor-it, Vadim Subbotin, konfirmoi për agjencinë e lajmeve Interfax se agjencia e tij ka “kapacitete teknike” për ta ngadalësuar Twitter-in brenda Rusisë dhe se kjo tashmë ka nisur të bëhet.

Moska ka bërë përpjekje t’i frenojë platformat e mediave sociale në vitet e fundit, për shkak të protestave në rritje të qytetarëve, veçanërisht të të rinjve rusë.

Më 1 shkurt, në Rusi ka hyrë në fuqi një ligj që thotë se rrjetet sociale duhet ta fshijnë përmbajtjen e ndaluar me ligjet ruse.

Nëse një rrjet social nuk është në gjendje të përcaktojë nëse përmbajtja ka materiale të ndaluara, ai duhet ta dërgojë atë për vlerësim në Roskomnadzor.

XS
SM
MD
LG