Ndërlidhjet

Gjashtë viktima dhe 529 raste të reja me koronavirus në Kosovë


Klinika Infektive në Prishtinë

Gjashtë viktima dhe 529 raste të reja me koronavirus u raportuan të mërkurën në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se dy raste të vdekjes u regjistruan në Fushë Kosovë dhe nga një rast në Drenas, Gjilan, Lipjan dhe Prishtinë.

Rastet e reja pozitive, ndërkaq, rezultuan nga testimi i 2,888 mostrave.

Numri më i madh i tyre është në Prishtinë: 191 raste.

Në 24-orëshin paraprak u raportua edhe për 333 pacientë të shëruar nga koronavirusi.

Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë arrin në 74,748, i viktimave në 1,674 dhe i të shëruarve në 62,983.

Aktualisht, raste aktive janë 10,091.

XS
SM
MD
LG