Ndërlidhjet

Brazili shënon muajin më vdekjeprurës nga koronavirusi


Pamje nga Brazili

Brazili shënoi muajin më vdekjeprurës nga koronavirusi në mars, tregojnë shifrat zyrtare.

Rreth 66,570 njerëz vdiqën, apo dyfish më shumë se rekordi i mëparshëm i regjistruar në korrik.

Të mërkurën, ky vend regjistroi edhe një tjetër rekord ditor të viktimave nga koronavirusi: 3,869. Shifra theu rekordin e një ditë më herët prej 3,780.

Numri i përgjithshëm i viktimave në Brazil tani është mbi 321,000.

Vetëm Shtetet e Bashkuara kanë më shumë: mbi 552,000.

Ekspertët shëndetësorë në Brazil thonë se rritja e infeksioneve në javët e fundit dyshohet se është shkaktuar nga një variant lokal i koronavirusit, i njohur si P1.

Ky variant shumë i transmetueshëm ka riinfektuar edhe njerëz që kanë pasur llojin origjinal.

Rritja e rasteve ka çuar sistemin shëndetësor të Brazilit në prag të kolapsit.

P1 është identifikuar edhe në disa vende të tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë dhe Gjermaninë, duke rritur shqetësimet për efikasitetin e disa vaksinave.

Koronavirusi ka prekur mbi 128 milionë njerëz në të gjithë botën.

Prej tyre, mbi 2.8 milionë kanë vdekur dhe mbi 73 milionë janë shëruar, tregojnë të dhënat e Universitetit Johns Hopkins.

XS
SM
MD
LG