Ndërlidhjet

Tetë viktima dhe 345 raste të reja me koronavirus në Kosovë


Klinika Infektive në Prishtinë

Tetë viktima dhe 345 raste të reja me koronavirus u raportuan të hënën në Kosovë.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, tre raste të vdekjes u regjistruan në Gjilan dhe nga një në Kamenicë, Lipjan, Pejë, Prishtinë dhe Skënderaj.

Rastet e reja pozitive, ndërkaq, rezultuan pas testimit të 3,208 mostrave.

Kjo i bie që 10 për qind e të testuarve janë diagnostikuar me koronavirus.

Në 24-orëshin paraprak, sipas IKSHPK-së, 518 pacientë u shëruan nga koronavirusi.

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë arrin në 98,341, i viktimave në 1,996 dhe i të shëruarve në 82,582.

Numri i rasteve aktive është 13,763.

Kosova, aktualisht, ka të kufizuar lëvizjen e qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00 dhe ka mbyllur veprimtarinë e gastronomisë - në mesin e disa masave të tjera për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Video:

Qeveria e re, masat e reja
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

XS
SM
MD
LG