Ndërlidhjet

Kosova regjistron edhe pesë viktima nga COVID-19


Fotografi e bërë në Spitalin e Gjilanit.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të dielën më 26 shtator se pesë persona kanë vdekur nga koronavirusi, ndërkaq janë regjistruar edhe 77 raste të reja me këtë virus.

Rastet e reja dalin pas testimit të 4.322 mostrave.

Në 24 orëshin paraprak po ashtu janë shëruar 696 pacientë, ndërkaq raste aktive janë 4.176.

Ndërkaq, sa i përket vaksinimit, në 24 orëshin paraprak janë administruar 16.481 doza të vaksinës.

Që prej fundit të marsit, kur Kosova nisi fushatën e imunizimit kundër koronavirusit, e deri më tani, me dy dozat e vaksinës janë vaksinuar 503.498 persona.

Në Kosovë përdoren vaksinat e AstraZenecas dhe Pfizer/BioNTech.

XS
SM
MD
LG