Ndërlidhjet

Paratë e Trustit për dalje nga kriza


Paratë e Trustit për dalje nga kriza
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Dhjetëra qytetarë dhe disa deputetë nga opozita, kanë protestuar më 25 maj në Prishtinë, duke kërkuar lejimin e tërheqjes deri në 30 për qind të mjeteve të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, i njohur si Trust. Para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, protestuesit thanë se për shkak të rritjes së çmimeve, tërheqja e këtyre mjeteve është e domosdoshme. Protesta është organizuar nga një grup qytetarësh përmes rrjetit social Facebook. Në ditët në vijim, Kuvendi pritet të vendosë për ndryshime ligjore, që do të lejonin tërheqjen e mjeteve.

Dhjetëra qytetarë dhe disa deputetë nga opozita, kanë protestuar më 25 maj në Prishtinë, duke kërkuar lejimin e tërheqjes deri në 30 për qind të mjeteve të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, i njohur si Trust. Para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, protestuesit thanë se për shkak të rritjes së çmimeve, tërheqja e këtyre mjeteve është e domosdoshme. Protesta është organizuar nga një grup qytetarësh përmes rrjetit social Facebook. Në ditët në vijim, Kuvendi pritet të vendosë për ndryshime ligjore, që do të lejonin tërheqjen e mjeteve.

XS
SM
MD
LG