Ndërlidhjet

Jemen: Liderët fetarë kërkojnë largimin e presidentit


Udhëheqësit fetarë dhe shkollarë të Jemenit janë kthyer në anën e protestuesve duke kërkuar largimin e menjëhershëm të presidentit Ali Abdullah Saleh.

Në deklaratë thuhet se kërkesat paqësore të protestuesve duhet të plotësohen, ndërsa presidentit i bëhet thirrje "të largohet menjëherë bashkë me të gjithë familjarët e tij nga ushtria dhe aparati i sigurisë së shtetit".

Presidenti Saleh është në pushtet prej vitit 1978.
XS
SM
MD
LG