Ndërlidhjet

Kameron: Jo forcave tokësore në Libi


Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka hedhur poshtë mundësinë e angazhimit të forcave tokësore në Libi duke thënë se është me rëndësi të veprohet në kuadër të mandatit të OKB-së e të mos bëhet diçka që nuk do i përshtatej botës arabe.

“Nuk ka marrëveshje rreth një invazioni apo okupimi, këtu nuk bëhet fjalë që në Libi të hyjnë qizmet ushtarake britanike”, i tha Kameron televizionit Skaj Njuz.

Ai ka kujtuar se misioni i aleancës perëndimore është i qartë, mbrojtja e zonës së ndalim fluturimit si dhe sulmet ajrore për të shkatërruar artilerinë e rëndë të forcave të Moamer Gadafit.

Duke përsëritur komentet e bëra në një artikull të përbashkët me Presidentin amerikan, Barak Obama dhe atë francez, Nikolas Sarkozi, kryeministri britanik ka thënë se Gadafi duhet të largohet nga pushteti.

XS
SM
MD
LG