Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri irakian Nuri al-Maliki tha se ekzekutimi i Saddam Husseinit ishte "çështje e brendshme" e Irakut, dhe i paralajmëroi vendet që e kritikuan varjen se kjo qeveri mund t'i rishkojë marrëdhëniet me ato.
Një numër i madh i udhëheqësve ndërkombëtarë e kanë kritikuan varjen e Husseinit, duke thënë se u duk si një ekzekutim sektar, e jo si ndëshkim nga gjykata.
Por Maliki, një shiit, tha sot se Husseini pati gjykim të drejtë dhe nga ekzekutimi i tij ka përfituar uniteti i Irakut. Ai gjithashtu insistoi se varja e ish diktatorit nuk ishte akt politik.
XS
SM
MD
LG